Trawnik z rolki czy z siewu

9 lutego, 2022by admin0

Trawnik z rolki czy z siewu – co wybrać?

Równy, gęsty i błyszczący trawnik dodaje uroku każdemu ogrodowi. Aby jednak przez długie lata cieszyć się piękną murawą, warto dobrze zaplanować zakładanie trawnika. Co wybrać: trawnik z rolki czy trawnik z siewu? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Trawnik z rolki czy trawnik z siewu – zalety i wady

Zakładanie trawnika to jeden z najważniejszych elementów urządzania ogrodu. Obecnie można przeprowadzić go dwiema metodami – z siewu lub z rolki. Zarówno trawnik z rolki, jak i z siewu ma swoje wady i zalety.

Trawnik z rolki zakłada się przy użyciu gotowej darni. Wystarczy więc odpowiednio przygotować teren pod trawnik i rozłożyć trawę z rolki, by cieszyć się z pięknej murawy. Trawa z rolki zapewnia natychmiastowy i przewidywalny efekt. Ukorzenia się szybko, dzięki czemu już po 2 tygodniach od ułożenia można zacząć użytkowanie murawy. Dodatkowo trawę z rolki można rozkładać niemal przez cały sezon wegetacyjny (od marca do listopada). Jest więc idealna do nowo zakładanych i modernizowanych ogrodów, które potrzebują szybkiej zmiany. Trawnik z rolki sprawdza się nawet na trudnych terenach (np. skarpach). Jest odporny na choroby, chwasty, udeptywanie, dlatego przez długie lata zachowuje estetyczny wygląd, przy minimalnej pielęgnacji.

Zakładanie trawnika z rolki wiąże się jednak ze sporymi kosztami, zwłaszcza w przypadku dużych ogrodów. Ostateczny efekt uzależniony jest też od fachowego montażu trawy z rolki, dlatego pracę warto zlecić profesjonalnej firmie ogrodniczej (np. Fox Media Ogrody).

Zakładanie trawnika z siewu to znacznie dłuższy i bardziej kłopotliwy proces. Zanim wysiane nasiona zaczną kiełkować, upłynie kilka tygodni. Gotowym trawnikiem z siewu będziesz mógł się cieszyć dopiero za kilka miesięcy. Trawnik z siewu należy zakładać o ściśle określonych porach (w kwietniu/maju lub sierpniu/wrześniu). Po wysiewie nasiona są narażone na działanie różnych czynników – wywiewanie, wymywanie, wysychanie, przymrozki czy zjedzenie przez ptaki. Ostateczny efekt nie jest więc pewny, a trawnik może wymagać dosiewek.

Niewątpliwą zaletą trawnika z siewu jest jednak niski koszt założenia. Jest on więc dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem w dużych ogrodach. Mieszanki na trawnik z siewu dostępne są w wielu rodzajach, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać je do warunków panujących w ogrodzie czy oczekiwanego efektu. Podobnie jak w przypadku trawnika z rolki duży wpływ na przyszły wygląd murawy ma odpowiednie przygotowanie terenu. Konieczne jest oczyszczenie i odchwaszczenie terenu, przygotowanie podłoża pod trawnik i wyrównanie terenu.

Trawnik z rolki – z gruntu czy z folii?

Zdecydowałeś się na trawę z rolki, ale nie wiesz, jaką wybrać? Dobrej jakości trawa z rolki powinna być intensywnie zielona, jednolicie zagęszczona, wolna od chwastów i oznak chorób. Pasy darni nie mogą się rozpadać, a ziemia obsypywać.

Trawa z rolki dostępna jest w dwóch rodzajach: z gruntu lub z folii. Trawa z folii – w przeciwieństwie do tej z gruntu – ma w pełni zachowane korzenie, dzięki czemu łatwo i szybko się przyjmuje. To najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na świetnych rezultatach.

Jak dbać o trawnik?

Aby trawnik z rolki czy z siewu zawsze prezentował się efektownie, nie możesz zaniedbywać jego pielęgnacji. Niezbędne jest regularne koszenie i podlewanie. W przypadku dojrzałej murawy kluczowe jest systematyczne nawożenie trawnika, które trzeba wykonywać kilka razy w sezonie. Co kilka lat warto przeprowadzić wapnowanie trawnika. Dobroczynny wpływ na trawnik może mieć też aeracja i wertykulacja.

Technologie ogrodowe Fox Media – sposób na piękny trawnik

Szukasz wysokiej jakości trawy z rolki z folii? Chcesz zlecić zakładanie trawnika z siewu z poziomowaniem terenu? Nie wiesz, jak przygotować glebę pod trawnik? Usługi ogrodnicze Fox Media pomogą Ci założyć idealny trawnik. W ofercie Fox Media Ogrody znajdziesz: zakładanie trawnika z rolki (z folii), zakładanie trawnika z siewu z przygotowaniem i poziomowaniem terenu, wapnowanie trawnika, badanie gleby i wiele innych usług.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nasze dane

Fox Media Sp. z o.o.
NIP: 9691634840
KRS: 0000761523
REGON: 381660988
Kapitał zakładowy: 50 000,00 zł wpłacony w całości
https://www.fox-media.pl/wp-content/uploads/2022/02/flagi-1.jpg
https://www.fox-media.pl/wp-content/uploads/2022/02/flagi-2.jpg

Kontakt

ul. Jasnogórska 27 Częstochowa 42-202
573 162 573
biuro@fox-media.pl

Firma Fox Media zapewnia kompleksować prac z wielu sektorów prac ziemnych i budowlanych potrzebnych do stworzenia ogrodu.