Szukaj
  • Paulina

Trawnik z rolki - Trawa produkowana metodą na folii lub odcinana od gruntu.

Coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych trawników sianych są trawniki z rolki, wybór tej metody gwarantuje przede wszystkim natychmiastowy efekt oraz brak wszelkich problemów z sianiem oraz dbałości o odpowiedni, kluczowy - początkowy wzrost roślin. Zanim jednak zdecydujemy się na trawę z rolki musimy zapoznać się z jej rodzajami ponieważ na rynku dostępne są zarówno trawy produkowane metodą na folii, jak i odcinane od gruntu.Trawa produkowana metodą na folii jest niewątpliwie droższym rozwiązaniem, na jej cenę wpływa fakt iż proces jej produkcji jest bardziej wymagający i czasochłonny.

Darń z folii jest młoda, ma 2-3 miesiące. Źdźbła trawy są delikatne,

o intensywnej barwie (ze względu na nawożenie). Charakteryzuje się również dużą gęstością. Produkuje się ją na

podłożu torfowym grubości 2-3 cm. Przy jej produkcji chronione są korzenie, dzięki czemu szybko wrasta w glebę na nowym miejscu, jest odporna na deptanie i można po niej spacerować praktycznie zaraz po położeniu. Ze względu na swoją wytrzymałość polecana jest do przydomowych ogrodów które nierzadko są mocno eksploatowane przez biegające i bawiące się dzieci oraz zwierzęta domowe.

Trawy z rolek produkowane na foli są także bardzo często używane przez scenografów oraz projektantów wnętrz. Darń tego typu okazuje się bowiem doskonała do tworzenia trawników na dachach budynków! Takie nietypowe rozwiązanie ma wiele zalet, trawa chroni dach przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi co wpływa na jego żywotność, urozmaica przestrzeń oraz chroni przed wysokimi temperaturami w lecie w środku budynku.

Trwa produkowana na folii sprawdza się również w tworzeniu muraw na boisku, kortach tenisowych, polach golfowych i innych obiektach sportowych.


Trawa odcinana od gruntu


Trawa w rolce odcinana od gruntu również cechuje się wysoką wytrzymałością na zadeptywanie, odpornością na nie korzystne warunki atmosferyczne oraz gęstością i jednolitym kolorem.

Podczas zbiorów tego typu trawy wykorzystuje się specjalne kombajny które odcinają trawę wraz z cienką, 2 centymetrową warstwą podłoża. Trawę tnie się w długie, wąskie pasy o szerokości 0,4 i długości 2,25 metra. Każda rolka waży około 22 kilogramów.

Główna różnica pomiędzy trawą odcinaną od gruntu, a tą produkowaną na folii to system korzeniowy który wpływa na czas ukorzeniania się trawnika.

W przypadku trawy odcinanej od gruntu korzenie zostają przycięte przez co trawa wymaga trochę więcej czasu na adaptację w nowym środowisku.9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie