Szukaj
  • Paulina

Trawnik z rolki czy z siany?

Zaktualizowano: sty 28

Trawnik to element który dominuje w większości ogrodów, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej trawy, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Często zastanawiamy się czy lepsze rozwiązanie to położenie trawnika z rolki? a może lepiej postawić na tradycyjny trawnik z siewu.

Kiedy jest najlepszy czas na zakładanie trawnika? Jakie koszta poniesiemy wybierając daną metodę?

Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć!


Zakładanie trawnika - kiedy?


Przełom kwietnia i maja to najlepszy czas by pomyśleć o zakładaniu trawnika.

W tych terminach występuje duża wilgotność gleby, ryzyko przymrozków jest bardzo niskie, a jednocześnie unikamy bardzo wysokich temperatur które występują w miesiącach letnich. Należy pamietać, że pogoda oraz odpowiednie nawadnianie trawnika ogrywa dużą rolę w jego ukorzenieniu.
Trawnik z rolki - zalety i wadyTrawę z rolki dzielimy na dwa rodzaje:

- Trawa odcinana od grunty

- Trawa produkowana metoda na folii

Trawniki z rolki zyskują coraz większą popularność min. ze względu na natychmiastowy efekt, niemal odrazu możemy cieszyć się pięknym i gęstym trawnikiem, a chodzić po nim można już po upływie 1 - 2 tygodni, ponieważ trawa bardzo szybko się ukorzenia. Rolowana darń produkowana na folii ukorzenia się w zaledwie kilka dni i można chodzić po niej zaraz po położeniu jednak zaleca się przez pierwsze tygodnie mniejszą intensywność użytkowania.

Kolejna zaleta trawy rolowanej to brak niechcianych chwastów.

Jedna z niewielu wad tej metody to mniejsza możliwość doboru składu trawy oraz cena średnio za metr trawy z rolki zapłacimy od 25 zł do 40 zł (w zależności od wybranego gatunku i plantatora).


Trawnik z siewu - zalety i wady
Główna zaleta trawnika z siewu to niski koszt, co przy dużych obszarach jest bardzo istotne. Cena za metr trawnika sianego zaczyna się od 9 zł.

Jeżeli teren na którym chcemy stworzyć trawnik jest obszerny, wtedy warto zdecydować się na wysiew nasion, gdyż koszt trawy z siewu jest kilkukrotnie niższy niż darń w rolce.

Wadą trawnika wysiewanego, jest to, że na pojawienie się trawy trzeba czekać od trzech do pięciu tygodni. Należy pamiętać, że czas kiełkowania jest różny i zależy od rodzaju gleby oraz warunków atmosferycznych.

Jako zaletę tradycyjnej metody siewu trawy warto podać, iż istnieją mieszanki przeznaczone zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i cienistych.


Podsumowując...

W obu przypadkach przygotowanie terenu jest tak samo pracochłonne.

Ważne by skupić się na terenie na którym chcemy by powstał trawnik.

Jeżeli nie zależy nam na natychmiastowym efekcie, a teren jest duży i płaski, trawa z siewu będzie dobrym i tańszym rozwiązaniem.

Jeżeli oczekujemy natychmiastowego efektu, a teren jest mniejszy lub o dużych nachyleniach wtedy warto zdecydować się na trawę z rolki.

W przypadku stromych powierzchni najlepiej zrezygnować z trawy sianej, duże podmuchy wiatru lub opadów powodują przemieszczanie się nasion co znacznie utrudnia proces siania.


6 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie