Szukaj
  • Paulina

Ogród warzywny w skrzyniach - to proste!


Przydomowa uprawa warzyw z roku na rok staje się coraz bardziej popularna bo kto z nas nie marzy o świeżych i ekologicznych warzywach na wyciągnięcie ręki?

I chociaż na początku warzywniak wymaga dużo naszej pracy to satysfakcja z wyhodowania własnych pomidorów czy sałaty z małej sadzonki jest ogromna.

Warzywniak w drewnianych skrzynkach z powodzeniem stworzysz nawet na bardzo małych przestrzeniach jak balkon czy taras.Warzywniak na balkonie lub tarasie

Warzywnik który ma znajdować się na balkonie możemy wykonać samodzielnie np. z palet lub desek, możemy także zakupić gotowe skrzynie inspektowe (ich ceny zaczynaja się już od 45 zł).

Dla odpowiedniego funkcjonowania warzywniaka niezbędne jest wyłożenie go czarną folią w celu zabezpieczenia drewna przed działaniem wody. Dobrym rozwiązaniem jest również dodatkowe zabezpieczenie przed przemarznięciem w postaci styropiany który możemy wyłożyć skrzynię.

Po odpowiednim przygotowaniu skrzyni należy wyciąć oczka w dnie folii oraz wysypać na dno kruszywo (np. żwir, keramzyt), dzięki temu korzenie naszych warzyw nie będą miały kontaktu z wodą która będzie stała, co zapobiegnie gniciu.

Ostatni już krok to wsypanie odpowiedniej ziemi, należy również pamietać o tym, że warto stosować nawozy organiczne takie jak gnojownik i kompost.
Warzywniak w skrzynkach w ogrodzie

Warzywanik umiejscowiony w skrzyniach to idealne rozwiązanie do małych ogrodów lub wtedy gdy po porostu nie chcemy przeznaczać dużej powierzchni pod uprawę warzyw.

Również w tym przypadku możemy zdecydować się na zakup gotowych skrzyni lub wykonać je samodzielnie, należy pamiętać, że nie musimy uwzględniać dna skrzyni. Istotne jest jednak wyłożenie dna geowłókniną, która oddzieli ziemię w skrzyni od tej w ogrodzie.

Warto również rozważyć montaż siatki na krety co uniemożliwi podkopywanie się gryzoni.Główna zaleta warzywniaków w skrzyniach to niewątpliwie możliwość kontrolowania zjawiska erozji, oraz oszczędność wody. Dodatkowo ziemia w skrzyniach nagrzewa się znacznie efektywniej, co wpływa na szybszy rozwój roślin.


Gwarantujemy, że smak świeżo zerwanych warzyw z własnego ogródka na długo zostanie w pamięci :)25 wyświetlenia0 komentarz