Szukaj
  • Paulina

Dzieci w ogrodzie - jak urządzić przestrzeń, przydomowy plac zabaw.Ogród to doskonałe miejsce dla dzieci, dlatego warto pomyśleć nad wygospodarowaniem kawałka terenu w którym dzieci będą mogły spędzić w bezpieczny i atrakcyjny sposób czas na świeżym powietrzu.

Przydomowy plac zabaw to miejsce w którym można spędzić długie godziny na świetnej zabawie. Własny plac zabaw gwarantuje swobodę zabawy, a przede wszystkim trenuje sprawność ruchową, uczy kontroli ciała oraz jest idealnym sposobem na wyładowanie energii.


Usytuowanie placu zabawZanim przejdziemy do wyboru akcesoriów oraz rodzaju placu zabaw należy znaleźć dla niego najdogodniejszą lokalizacje. Jeden z ważniejszych aspektów to usytuowanie placu zabaw w dobrze widocznej części ogrodu, nawet jeżeli dzieci są już w wieku który pozwala na samodzielną zabawę w ogrodzie to ze względów bezpieczeństwa dobrze by plac zabaw był widoczny z okien domu.

Wybierając przestrzeń warto zwrócić uwagę na to by jak największa część placu zabaw znajdowała się w cieniu drzew lub domu w przeciwnym razie w upalne i słoneczne dni dzieci mogą szybko się przegrzać oraz wzrasta ryzyko udaru. Dobrze zlokalizować przestrzeń do zabawy z dala od kwietników oraz ogródka warzywnego jeżeli takowy posiadamy, biegające dzieci mogą bardzo szybko zniszczyć roślinność.Najpopularniejsze rodzaje placów zabawJednym z najczęściej wybieranych placów zabaw jest gotowa plastikowa konstrukcja. Montaż takiego zestawu jest zazwyczaj łatwy i szybki. Plac zabaw wykonany z tworzywa sztucznego można usytuować bezpośrednio na trawie, w dowolnym momencie można zmienić jego lokalizacje lub całkowicie schować go na okres zimowy. Jeżeli postawimy na ten rodzaj tworzywa nie będziemy musieli martwić się o konserwacje i pielęgnację ponieważ taki plac zabaw bardzo łatwo utrzymać w czystości i dobrej kondycji.

Kolejna kategoria to place zabaw wykonane z drewna. Taki plac zabaw przy odrobinie wiedzy i zacięciu do majsterkowania możemy od podstaw wykonać samemu, lub zdecydować się na gotową konstrukcje.

Przy wyborze drewna ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie, warto o to zadbać zaraz po zakupie jak i na etapie przed sezonowej i posezonowej konserwacji. Ponieważ drewno jest narażone na niekorzystne warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg oraz mróz bardzo ważna jest jego impregnacja by zapobiegać pęknięciom i utracie koloru.

Zanim zaczniemy ustawiać plac zabaw, należy sprawdzić strukturę podłoża. Od niego zależy, jakich kotew gruntowych będziemy potrzebować do zamocowania. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i stabilność najlepiej wyrównać również podłoże.
Piaskownica

Zabawa w piasku wyzwala kreatywność, i rozwija wyobraźnię dziecka dlatego warto wygospodarować w ogrodzie miejsce dla piaskownicy. Do wyboru mamy piaskownice plastikowe lub drewniane, zadaszone oraz zamykane, możliwości jest naprawdę sporo, warto więc piaskownice dobrać do istniejących już elementów w ogrodzie by tworzyły spójną całość. Niezależnie od tego czy w naszym ogrodzie znajduje się zadaszona piaskownica czy nie, powinniśmy przykrywać piach w czasie gdy nie jest używany ponieważ lepiej uniknąć wizyt np. kotów w piaskownicy... odpowiednie zabezpieczenie uchroni nas od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i nieproszonych gości.4 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie